Haberler

Rusya ve Çin Corona’ya Karşı Birleşti – Ülkeye Başsağlığı Diliyoruz

Rusya ve Çin Corona'ya Karşı Birleşti – Ülkeye Başsağlığı Diliyoruz

Rusya ve Çin Corona’ya Karşı Birleşti – Ülkeye Başsağlığı Diliyoruz

Corona Virüsü
Corona Virüsü

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Çinli mevkidaşı Wang Yi’nin Cumartesi günü yaptığı bir telefon görüşmesi sırasında Corona virüsünün patlak vermesine karşı işbirliği konusunda görüştüklerini açıkladı. Bakan, yaptığı açıklamada, “Rus tarafı, Coruna virüsünün neden olduğu hastalığın yayılmasıyla mücadele etmek için Çin’in aldığı önlemleri övdü.” Dedi. Daha önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusuna salgın nedeniyle Çin’den Rus vatandaşlarını tahliye etmeye başlamasını emretti.

Rusların Çin’den tahliyesi
Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Cumartesi, Cumartesi günü Rus Hava Kuvvetleri’nin Koruna virüsünün yayıldığı Çin’den Rus vatandaşlarını tahliye etmeye başlayacağını söyledi.

Rus Interfax ve TAS ajansları, Peskov’un gazetecilere yaptığı açıklamada, tahliye işlemlerinin virüsten en çok etkilenen bölgelerde gerçekleşeceğini söyledi. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Gülikova Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin yeni Corona virüsünün patlak vermesinin merkez üssü Wuhan ve Hubei’den 600’den fazla Rus vatandaşını tahliye etmeyi ve 14 gün karantinaya almayı planladığını duyurdu.

Rusya ilk iki koronavirüs vakasını tespit etmiş ve en büyük ticaret ortağı olan Rusya’dan Çin’e doğrudan uçuşlar için kısıtlamalar uygulamaya karar vermiştir.

Kuzey Kore lideri Çin’e başsağlığı diliyor

Çin Corona Virüsü
Çin Corona Virüsü

Bir başka gelişmede, Kore Merkez Haber Ajansı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Yong Un’un Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e Çin’de yeni Coruna virüsü salgını kurbanlarına taziye sunmak için bir mektup gönderdiğini bildirdi.

Ajans, Çin cumhurbaşkanının rehberliğinde Kim’in “Çin partisi, hükümeti ve halkının anti-hastalık kampanyasını kazanacağı inancını dile getirdiğini” söyledi. Çin, Kuzey Kore’nin en yakın müttefiki. Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang, Çin’e yapılan çoğu uçuşu iptal etti, oradan tüm varışlara zorunlu bir karantina uyguladı ve virüsün patlak vermesinden sonra sınır kapılarına sıkı kısıtlamalar getirdi.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı